کپسول راکسال


کپسول های راکسال البرزدارو حاوی استامینوفن325میلی گرم/کافئین 40 میلی گرم /ایبوپروفن 200 میلی گرم می باشد که به صورت کپسول های سفید- خاکستری در ورق های 10 تایی و جعبه های 30 عددی تهیه و عرضه می گردد. گروه درمانی: Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها


موارد مصرف
این دارو ترکیبی از استامینوفنٍ، ایبوپروفن و کافئین می باشد.این دارو در درمان دردهای خفیف تا متوسط ناشی از سردرد(عصبی و میگرنی)، دندان درد، دردهای عصبی- ماهیچه ای، دردهای مفصلی و دیس منوره کاربرد دارد.
مكانیسم اثر
کافئین محرک خفیف دستگاه عصبی مرکزی است و عروق خونی مغز را منقبض می کند و این اثر ممکن است به رفع سردرد کمک نماید. اثرات ضد درد و ضد تب این دارو نیز مربوط به استامینوفن و ایبوپروفن می باشد.
هشدارها
•در صورت مصرف بیش ازا مقدار تعیین شده بلافاصله به پزشک یا بیمارستان مسمومین مراجعه شود.

احتیاطات

•دارو را بعد از غذا و همراه یک لیوان کامل آب میل کنید.

•هنگام مصرف این دارو از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هشیاری کامل دارند پرهیز کنید.

•در صورتی که از این دارو به عنوان مسکن استفاده می کنید و پس از گذشت چند روز بهبودی حاصل نشد و یا درد شدیدتر شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

•احتمال مثبت شدن کاذب تست قند خون در افراد دیابتی وجود دارد.

•در صورت بروز هرگونه اختلال در بینایی به پزشک خود اطلاع دهید.

•در طول درمان با این دارو از مصرف الکل اجتناب کنید.

•دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.
 
فارماكوكینتیك
کافئین بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود و نیمه عمر آن 4-3 ساعت است. اتصال آن به پروتئین های پلاسما کم است و متابولیسم آن عمدتا کبدی است. استامینوفن و ایبوپروفن نیز بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شوند و متابولیسم هر دو کبدی است.استامینوفن به مقدار ناچیز و ایبوپروفن 99 درصد به پروتئین پلاسما پیوند می یابد.
موارد منع مصرف
مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

•در کودکان زیر 3 سال با مشورت پزشک مصرف شود.

•از مصرف این دارو با سایر داروهای حاوی استامینوفن خودداری نمایید.
 
عوارض جانبی
هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود در صورت بروز عوارض زیر با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

بثورات پوستی، سر درد، سرگیجه، درماتیت آلرژیک، اختلالات خونی، ادرار خونی، تشنج، اسهال شدید یا مداوم، پانکراتیت حاد، درد شدید و مداوم معده، تنگی نفس، زردی چشم و پوست، سیاه شدن رنگ مدفوع و اختلالات شنوای.

در صورت بروز عوارضی غیر از آنچه در این برگه راهنما قید گردیده است با پزشک، داروساز یا مراکز درمانی بگیرید.

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقدار توصیه شده سریعاً به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمایید.
 
تداخل های دارویی
مصرف آن با مهار کننده های آنزیم آنژیوتانسین سبب معکوس شدن اثر ضد فشار خون آنها شود و نارسائی کلیوی و افزایش پتاسیم خون را ایجاد کند. سیکلوسپورین، لیتیم، متوترکسات، تریامترن، آسپرین و والپروئیک اسید با ایبوپروفن موجود در این دارو تداخل دارد.


 
نكات قابل توصیه
این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است. لذا ازمصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه به دیگران جدا خودداری نمایید.

از مصرف همزمان این دارو با ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAIDs) و سایر سالیسیلات ها اجتناب کنید.

در صورت سابقه کهیر یا رینیت در اثر مصرف ضد التهاب¬های غیر استروئیدی، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 
مقدار مصرف
دوز معمولی این دارو هر هشت ساعت یک کپسول می باشد که در صورت نیاز تحت نظر پزشک قابل افزایش است. و چون محتوی 3 دارو می باشد باید میزان دارو بر اساس هر 3 دارو سنجیده شود.

محصولات مشابه