ویال پودر تزریقی سفازولین1 گرمی


ویال پودر تزریقی سفازولین سدیم 1 گرمی گروه درمانی: ضد باکتری


 موارد مصرف
این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت های ادراری به ویژه در دوران بارداری و نیز به عنوان پیشگیری از عفونت قبل از عمل جراحی مصرف می شود .
هشدارها
•سابقه هرگونه حساسیت به هریک از سفالوسپوریت ها، پنی سیلین ها یا سایر داروها، مواد غذایی، مواد محافظ، رنگ ها و حیوانات.

•مصرف همزمان این دارو و هپارین مگر در بعضی موارد توصیه نمی شود.

•اگر دو دارو از این گروه همزمان تجویز شود ممکن است پزشک دوز هریک از این دارو ها یا فواصل مصرف آنها را تغییر دهد.

•مصرف این دارو با هریک از داروهای زیر ممکن است سبب افزایش عوارض جانبی این دارو ها شود، اما با توجه به اینکه مصرف این داروها با یکدیگر ممکن است بهترین درمان برای شما باشد در صورت تجویز این دارو با داروهای زیر پزشک ممکن است نحوه مصرف یک یا هردوی این داروها را تغییر دهد:

•آلومینیوم کربنات، آلومنیوم هیدروکساید، آلومینیوم فسفات، کلسیم کربنات، کلرامفنیکل، کلستراسین، سایمتیدین، دی هیدروکسی آلومینیوم آمینو استات، دی هیدروکسی آلومینیوم سدیم کربنات، فاموتیدین، فورزماید، ماگالدریت، منیزیم کربنات، منیزیم هیدروکساید، منیزیم اکساید، منیزیم تری سیلیکات، مت فورمین، نیزاتیدین، پروبنسید، رانیتیدین، وارفارین.

•مصرف هر نوع غذا، الکل و دخانیات.

•در صورت ابتلا به بیماری های کلیوی، در صورت سابقه بیماری های معده و رودیه به ویژه کولیت (از جمله کولیت متعاقب مصرف دارو) یا التهاب روده کوچک.

فارماكوكینتیك
غلظت سرمی دارو 2-1 ساعت پس از تزریق عضلانی به اوج خود می رسد نیمه عمر دارو به طور متوسط 5/1 ساعت است که در صورت عیب کار کلیه تا 42 ساعت نیز ممکن است افزایش یابد . 86-70 در صد دارو از راه کلیه و از طریق ترشح توبولی، دفع می شود.

 

موارد منع مصرف
در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین یا ابتلای به بیماری پورفیری، نباید مصرف شود.
عوارض جانبی
هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز بشود. البته همه این عوارض در یک فرد رخ نمی دهد ولی در صورت بروز هر یک از این عوارض ممکن است نیاز به توجه خاص پزشکی وجود داشته باشد. در صورت بروز عوارض زیر در سریع ترین زمان ممکن با پزشک خود مشورت نمایید
تداخل های دارویی
مخلوط کردن سفازولین با داروهای دیگر شامل ینتامیدین ایزوتیونات، لابتالول هیدروکلراید توصیه نمی شود. مخلوط آنتی بیوتیک های بتا- لاکتام (پنی سیلین و سفالوسپورین ها) و آمینوگلیکوزیدها ممکن است سبب غیر فعال شدن هر دوی این داروها شود لذا در صورت تجویز هر دوی این داروها، این داروها باید در محل های جداگانه تزریق گردند و اینها را در یک ظرف مخلوط ننمایید
نكات قابل توصیه
هنگام مصرف این دارو رعایت نکات زیر توصیه می شود:

•برای از بین رفتن کامل بیماری، حتی در صورت بهبود علائم دوره درمان را کامل نمایید. اگر شما مبتلا به عفونت های استرپتوکوکی باشید، حداقل دوره مصرف ده روزه این دارو توصیه می شود. رعایت این مسئله به خصوص در مورد عفونت های استرپتوکوکی مهم می باشد چون در صورت از بین نرفتن کامل عفونت، مشکلات قلبی و کلیوی جدی ممکن است رخ دهد. همیطنور در صورت قطع مصرف دارو در طول دوره درمان، امکان برگشت علائم بیماری وجود دارد.

•بهترین اثر این دارو در صورتی حاصل می شود که همیشه مقدار ثابتی از دارو در خون یا ادررار وجود داشته باشد، لذا برای حفظ سطح خونی یا ادراری ثابت، توصیه می شود مصرف هیچ کدام از دوزهای دارو در فواصل معین فراموش نشود.

•در صورتیکه مصرف یک دوز از این دارو را فراموش نمودید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. ولی اگر زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن و دو برابر کردن دوز بعدی اجتناب نمایید.

•در صورتیکه بیماری شما بعد از چند روز بهتر نشد یا وخیم تر شد با پزشک خود تماس بگیرید.

•در بیماران دیابتی: این دارو ممکن است سبب اشتباه در نتایج تست قند ادرار شود، بنابراین قبل از تغییر رژیم غذایی یا دارویی با پزشک خود مشورت نمایید.

•در بعضی از بیماران، سفالوسپورین ممکن است سبب اسهال شود، اسهال شدید ممکن است نشانه عوارض جانبی جدی باشد. در صورت ابتلا به اسهال، بدون مشورت پزشک از داروهای ضد اسهال استفاده ننمایید. داروهای ضد اسهال ممکن است سبب بدتر شدن اسهال یا طولانی تر شدن آن شود. برای اسهال خفیف ممکن است از داروهای حاوی کائولین استفاده شود.

•در صورت ادامه دار شدت یا بدتر شدن اسهال خفیف با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

مقدار مصرف
مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین می کند.

محصولات مشابه